29 IX 2017 | Agnieszka Łazicka | Problem religii w filozofii Henryka Elzenberga i twórczości poetyckiej Zbigniewa Herberta | wideo

 

Mgr Agnieszka Łazicka  Problem religii w filozofii Henryka Elzenberga i twórczości poetyckiej Zbigniewa Herberta

Referat stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o zasadność czytania poruszających problematykę religijną wierszy Zbigniewa Herberta w konteśkcie filozofii Henryka Elzenberga. Oczywistą przesłanką do rozważań na ten temat jest fakt, iż obydwaj myśliciele znali się osobiście, a ich żywa relacja intelektualna zaoowocowała inspirującą korespondencją. Autorka w swym przygotowawczym szkicu, będącym jedynie wstępnym rozpoznaniem problemu, zastanawia się nad różnymi sposobami rozumienia religii w pismach Elzenberga. Wskazując na konieczność odróżnienia religii jako zjawiska ocenianego przez filozofa negatywnie od religii jako przedmiotu jego aprobaty, zadaje pytanie o możliwość odnalezienia w poezji Herberta wątków ukazujących podążanie za myślą Mistrza.


Seminarium odbyło się w ramach realizacji grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Obrazy Boga, człowieka i świata w literaturze polskiej XX wieku. Interdyscyplinarny projekt literaturoznawczy mający służyć humanistycznej refleksji, która dotyczy odniesień metafizycznych i poszukiwania transcendencji w literaturze”, numer rejestracyjny 11 H 13 0472 82; miejsce realizacji: Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Kierownik: dr Józef Maria Ruszar.

Dodano

29.09.2017 21:32:50

Kategoria
  • Obrazy Boga