15 X 2016 | Prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP o trzech pojęciach (Mythos, Logos, Pistis)

Pierwszą część spotkania seminaryjnego uczestników projektu „Obrazy Boga, człowieka i świata w polskiej literaturze XX wieku”, które odbyło się 15 października 2016 roku, stanowił wykład prof. dr hab. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP. W centrum rozważań wykładowcy znalazły się trzy pojęcia – Mythos, Logos oraz Pistis. To wokół tych zagadnień – określeń odnoszących się do mitu, rozumu (myślenia) i wiary ukształtowała się myśl przewodnia, głoszona przez prelegenta.

Za punkt wyjścia do swojej refleksji przyjął ojciec Kłoczowski wstęp do dzieła Northropa Frye’a, do słynnej publikacji Wielki kod. Biblia i literatura. W toku wykładu nie zabrakło również odwołań do innych postaci – Mircei Eliadego czy Leszka Kołakowskiego (Obecność mitu).

Po szczegółowej charakterystyce trzech kategorii, wyznaczających główny kierunek rozważań, wykładowca poddał analizie relacje występujące między pojęciami, sygnalizując związki i napięcia zachodzące między nimi. Wskazał również miejsce i rolę, jaką teologia odgrywa w troistym układzie Mythos – Logos – Pistis; Mit – rozum (myślenie) – wiara.

Ważne pytanie otwarte, postawione przez ojca Kłoczowskiego podczas prelekcji, odnosiło się do kwestii braku możliwości uchwycenia i dookreślenia Biblii za pomocą kryteriów literackich. W jakim sensie Biblia wymyka się tym kryteriom? Odpowiedź przyniosła kolejne istotne refleksje, które domknęła puenta głosząca, że Biblia stworzyła uniwersum mitologiczne i bez jej udziału nie sposób zrozumieć naszej kultury.

 

 

Drugie seminarium z filozofii religii prof. dr hab. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP – galeria:

J. A. Kłoczowski OP
o. prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium. Fot. W. Oracz

 

Uczestnicy seminarium
Uczestnicy seminarium

 

Uczestnicy seminarium

 Zapraszamy do obejrzenia pełnej GALERII ZDJĘĆ z wydarzenia.


Seminarium odbyło się w ramach realizacji grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Obrazy Boga, człowieka i świata w literaturze polskiej XX wieku. Interdyscyplinarny projekt literaturoznawczy mający służyć humanistycznej refleksji, która dotyczy odniesień metafizycznych i poszukiwania transcendencji w literaturze”, numer rejestracyjny 11 H 13 0472 82; miejsce realizacji: Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Kierownik: dr Józef Maria Ruszar.

Dodano

15.10.2016 13:49:30

Kategoria
  • Obrazy Boga