25 II 2017, cz. II | Prof. Krzysztof Mech o myśli filozoficznej Martina Heideggera

Thumbnail

 

25 lutego 2017 roku w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie seminaryjne uczestników projektu „Obrazy Boga, człowieka i świata w polskiej literaturze XX wieku”. Drugą część seminarium stanowiła prelekcja profesora Krzysztofa Mecha, której tematem była myśl filozoficzna Martina Heideggera.

W drugiej, popołudniowej części seminarium profesor Krzysztof Mech wygłosił wykład dotyczący filozofii Martina Heideggera. Za punkt wyjścia dla swych rozważań prowadzący przyjął słynne hasło „Bóg umarł”, nawiązujące do myśli Friedricha Nietzschego, oraz Heideggerowski nakaz, głoszący potrzebę rozpoczęcia myślenia od nowa – „po śmierci bogów, zniszczeniu ziemi, umasowieniu człowieka”. W wystąpieniu dostrzec można było cztery główne wątki, rozwijane przez profesora w toku prezentacji. Pierwszy z nich dotyczył diagnozy kwestii, które zostały podważone, podane w wątpliwość, przed Heideggerem („diagnoza współczesnego myślenia”). Drugi – odnosił się do różnicy między bytem a byciem. W kolejnym – prowadzący wskazywał rozbieżności między pojęciami logos i ratio. Ostatnia część wystąpienia stanowiła zaś refleksję na temat: „co znaczy myśleć Boga w obszarze ratio, a co w obszarze logosu?”. Uczestnicy seminarium mieli okazję do indywidualnych rozważań, a także do poznania odpowiedzi na pytania: Co może wydarzyć się na styku bycia i myślenia?; Czy Bóg może ujawnić się w ramach myślenia występującego w relacji podmiot-przedmiot?; Jaką rolę odgrywa tu metafizyka?; Czy u Heideggera jest miejsce na wiarę w sensie religijnym?

Spotkanie zakończyła dyskusja dotycząca symboliki chrześcijańskiej oraz słynnego wywiadu, udzielonego przez Martina Heideggera tygodnikowi „Der Spiegel” 23 września 1966 roku.

Thumbnail

 

 Zapraszamy do obejrzenia pełnej GALERII ZDJĘĆ z wydarzenia.


Seminarium odbyło się w ramach realizacji grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Obrazy Boga, człowieka i świata w literaturze polskiej XX wieku. Interdyscyplinarny projekt literaturoznawczy mający służyć humanistycznej refleksji, która dotyczy odniesień metafizycznych i poszukiwania transcendencji w literaturze”, numer rejestracyjny 11 H 13 0472 82; miejsce realizacji: Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Kierownik: dr Józef Maria Ruszar.

 

Dodano

25.02.2017 15:57:04

Kategoria
  • Obrazy Boga