17 XII 2016, cz. I | Prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP i debata o stanie współczesnej filozofii (Habermas, Rorty, Kołakowski)

Thumbnail

 

17 grudnia odbyło się ostatnie w 2016 roku spotkanie uczestników projektu „Obrazy Boga, człowieka i świata w polskiej literaturze XX wieku”. Część pierwszą stanowiło seminarium poprowadzone przez o. prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, w partii wykładowej poświęcone przede wszystkim ponowoczesnej debacie na temat religii.

Ojciec profesor Jan Andrzej Kłoczowski rozpoczął swój wykład od przypomnienia filozofii krytycznej Immanuela Kanta oraz kluczowych dla niej zagadnień, takich jak poznanie, wolność i nadzieja.  Przytaczając następnie podstawowe pytania Heideggerowskie (Co znaczy być? Jak być?) przeszedł do rozważań na temat związków pomiędzy myśleniem i sztuką, a także problemu żywotności myślenia metafizycznego w dzisiejszym świecie. Główna część wystąpienia zogniskowana była wokół debaty o wpływie Oświecenia na kondycję współczesnej filozofii, której głównymi uczestnikami byli Jürgen Habermas, Richard Rorty oraz Leszek Kołakowski. Jak podkreślał wykładowca, był to przede wszystkim spór o pojęcie prawdy, nowy wzorzec myślenia, kwestie relatywizmu i racjonalności. Stanowisko Kołakowskiego opierało się na pesymistycznej konstatacji, że racjonalistyczny historyzm prowadzi do relatywistycznej obojętności – i opowiedzenia się po stronie antropologii jako filozofii pierwszej.

 

Thumbnail

 

 Zapraszamy do obejrzenia pełnej GALERII ZDJĘĆ z wydarzenia.


Seminarium odbyło się w ramach realizacji grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Obrazy Boga, człowieka i świata w literaturze polskiej XX wieku. Interdyscyplinarny projekt literaturoznawczy mający służyć humanistycznej refleksji, która dotyczy odniesień metafizycznych i poszukiwania transcendencji w literaturze”, numer rejestracyjny 11 H 13 0472 82; miejsce realizacji: Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Kierownik: dr Józef Maria Ruszar.

 

Dodano

17.12.2016 01:47:39

Kategoria
  • Obrazy Boga