11 XI 2016 | Ewa Goczał o jednej pieśni awangardowej Aleksandra Wata | wideo

Mgr Ewa Goczał (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie) – Ręki Mściwej groźba wiekuista. O jednej pieśni awangardowej Aleksandra Wata

Referat stanowił próbę połączenia analizy i interpretacji wybranego wiersza Aleksandra Wata z ogólnym namysłem nad jego filozofią twórczości oraz miejscem wyobraźni poetyckiej autora Ciemnego świecidła w przestrzeni powojennej liryki metafizycznej. Przedmiotem zbliżonej lektury jest tutaj czwarty utwór z cyklu Pieśni wędrowca, opublikowanego w 1962 roku jako pierwsza część tomu Wiersze śródziemnomorskie. Umieszczony zostaje on w kontekście istotnych dla poety problemów - biografii, ciała, stalinizmu i religii, a wreszcie – sensu pisarstwa. Pozwala to na konkluzję o awangardowym charakterze liryki Wata – choć mowa o paradoksalnej i autokrytycznej „staroświeckiej awangardzie” - a także możliwości odczytania jego dzieła w perspektywie postsekularnej – jako prekursorskiego wobec wyodrębnionego przez Piotra Bogaleckiego nurtu teolingwizmu.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej GALERII ZDJĘĆ z WARSZTATÓW HERBERTOWSKICH 2016: CZĘŚĆ I, CZĘŚĆ II.

 


Referat powstał w ramach realizacji grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Obrazy Boga, człowieka i świata w literaturze polskiej XX wieku. Interdyscyplinarny projekt literaturoznawczy mający służyć humanistycznej refleksji, która dotyczy odniesień metafizycznych i poszukiwania transcendencji w literaturze”, numer rejestracyjny 11 H 13 0472 82; miejsce realizacji: Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Kierownik: dr Józef Maria Ruszar.

Dodano

11.11.2016 20:19:27

Kategoria
  • Warsztaty Herbertowskie 2016
  • Obrazy Boga